:

Szerző: Bodnár Ádám

2014. június 26. 16:41

Kamerákat építene az autók belsejébe a Ford és az Intel

Érdekes kutatási kísérletbe kezdett az Intel és a Ford, a vállalatok azt vizsgálják, az autók belsejében elhelyezett kamerák segítségével hogy lehet jobban testre szabni a járművek használatát és akár a vezetési élményt.

Közös kutatás-fejlesztési projektbe fogott az Intel segítségével a Ford: a cégek azt vizsgálják, az autók utasterében elhelyezett belső kamerákat hogyan lehet felhasználni a kényelem és a biztonság fokozása érdekében. A Mobile Interior Imaging (Mobii) célja az autó szenzoraiból és a belső kamera által közvetített képből olyan információkat összerakni, amelyek révén a jövő autói még jobbak lehetnek.

Jelenleg is vannak forgalomban olyan autók, amelyek külső kamerákat tartalmaznak, például a parkolás segítésére, a táblák felismerésére, a sávtartásra. Egyes autók már belső kamerát is alkalmaznak annak érdekében, hogy felismerjék, ha elbóbiskol a sofőr és hangjelzéssel felébresztik. A Ford és az Intel ennél tovább menne, a cégek szerint az utasokat figyelő belső kamera más területeken is alkalmazható lenne.

A jövő autóinak műszerfalán kamera is lesz?

Az egyik ilyen lehetőség a projektben részt vevő cégek szerint a sofőr arcának automatikus felismerése. Az elgondolás szerint a sofőr az arcával "azonosíthatná" magát az autó számára, ezt fel lehetne használni egyfelől a biztonság fokozására, másrészt a kényelem növelésére. Ha az autó kamerája egy számára "ismert" sofőrt lát, engedélyezheti a motor indítását és a jármű használatát például, az ismeretlen arcról készült fotót pedig továbbíthatja a tulajdonos telefonjára, így ő döntheti el, jóváhagyja-e az autó használatát.

A különféle sofőrökhöz különféle személyes profilok is rendelhetők, életbe léphetnek az előre eltárolt ülés-, kormány-, pedál- és tükörbeállítások, és a járművezető kedvenc dalai vagy rádióadói szólhatnak a fedélzeti infotainment rendszerből. Egyes autókban már most is lehetőség van a teljesítmény vagy a végsebesség korlátozására kulcsok segítségével, ez az arcképek alapján automatizálható lenne, illetve a jármű tulajdonosa akár a telefonján keresztül is beállíthatná ezeket a képességeket.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A kamera segítségével persze távolról is nyomon követhető, mi történik a parkolóban hagyott autóval, riasztás esetén a tulajdonos megnézheti, valóban illetéktelen behatolás történt-e, akár fotót vagy videót is készíthet a tolvajról. A Ford és az Intel emellett azzal is kísérletezik, a kamera segítségével hogyan ismerhetők fel gesztusok és ezeket milyen módon lehet például a hangvezérléssel kombinálva a fedélzeti rendszerek kezelését egyszerűbbé tenni.

"A Mobii kutatásokkal a célunk annak feltérképezése, hogyan lépnek interakcióba a sofőrök az autóban a technológiával és hogyan tehetnénk ezt az interakciót még intuitívabbá" - mondta Paul Mascarenas, a Ford kutatás-fejlesztéssel foglalkozó divíziójának vezetője. "A belső képalkotás használata egyelőre tisztán kísérletezés, de az itt megszerzett információk hosszú távon is hasznosak lesznek."

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról