A fejlesztőkhöz már megérkezett a 64 bites Android
A Google-t megelőzve létrehozta az Android 64 bites változatát a Linaro nevű nonprofit szervezet. A rendszer legújabb, 4.4-es verziójára épülő variánssal a fejlesztők már most elkezdhetik tesztelni a 64 bites platformra szánt szoftvereiket.
Mióta az iOS 64 bites verziója megjelent, a Google-t is egyre feszültebb várakozás lengi körül, hogy mikor áll elő az Android 64 bites hardverre íródott változatával. A Linaro nevű szervezet azonban úgy tűnik, ráunt a vesztegelésre, és saját maga hozta létre egy ilyen verziót a nyílt forrású mobil operációs rendszerből. A csapat szoftverének segítségével a türelmetlenebb vállalatok vagy egyéni fejlesztők már most megkezdhetik alkalmazásaik tesztelését a megújult platformon.
Sikeres tesztek 64 bites hardveren
A Linaro egy nonprofit szervezet, amelynek számos, az Android jövőjében komolyan érdekelt nagyvállalat is tagja, többek között a Samsung, a Qualcomm, a Mediatek, a ZTE, sőt a Facebook, a HP, illetve az ARM és a Canonical is. A korábban szerverekre koncentráló csoport az utóbbi időben főleg Linux-alapú szoftvereket készít, az ARM 64 bites ARMv8 architektúrájára - ehhez pedig a tagoktól összesen mintegy 200 fejlesztőt kapott. Persze nem a szervezet az egyetlen hasonló ambíciókkal: korábban már az Inteltől is láthattunk egy 64 bites Androidot, noha az x86-os architektúrára készült, így nem működik a piac túlnyomó többségét adó ARM-os telefonokon és tableteken.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Természetesen a Linaro rendszere esetében sem teljes értékű Androidra kell gondolni a megszokott felhasználói interfésszel és funkciókkal, sokkal inkább egy kifejezetten a fejlesztők számára készült tesztrendszerről van szó. A 32 bites, 4.4-es KitKat Androidra épülő szoftvert sikeresen futtatták 64 bites ARM lapkákon, igaz ilyenekkel 2015 előtt aligha találkozhatunk androidos okostelefonokban vagy táblagépekben.
A szervezet megoldása ugyanakkor visszafelé kompatibilis, így egy emulátor segítségével létező 32 bites készülékeken is életre kelthető és tesztelhetők rajta a 64 bites appok. Ebben a környezetben a szoftver jóval lassabb, mint ha valódi 64 bites hardveren futtatnák, a Linaro szerint azonban tesztelésre és fejlesztésre így is jól használható.
Gyors lehet az átállás
A 64 bites mobil készülékek területén az Apple tavaly ősszel jókora előnyre tett szert iPhone 5S és az iPad Air modelljeivel, azokba ugyanis már a vállalat 64 bites A7 processzorai kerültek. A Google egyelőre nem nagyon beszélt terveiről az architektúrával kapcsolatban, pedig az komoly előrelépést jelenthet a gyártók számára, akik így gyorsabb és több memória kezelésére képes termékeket dobhatnak piacra. Ehhez a szoftveren kívül gyakorlatilag már minden adott, hiszen a Qualcomm, az NVIDIA és a Marvell is jelentett be 64 bites chipeket - igaz, azok még nem férhetők hozzá a piacon.
A Linaro vezérigazgatója George Grey szerint a 64 bites processzorral felszerelt androidos eszközök még idén megérkezhetnek, a Linaro megoldása pedig igen könnyűvé teheti az átállást, hiszen már a rendszer megjelenése előtt elkészülhetnek a szükséges szoftverek és driverek. Iparági szakértők már a Google júniusi I/O konferenciáján számítanak a 64 bites Android bejelentésére. A Linaro havonta ad ki új frissített változatot saját a 3.14-es Linux kernelre épülő rendszerből, amelyet a fejlesztők szabadon letölthetnek, stabil verzió pedig minden harmadik hónapban érkezik.