Webes oktatószoftvert indít a Google
Oppia néven interaktív webes oktatószotfvert indít a Google, amelyen keresztül bárki készíthet többfelé ágazó feladatsorokat. A kezdeményezés nyílt forrású, a felület továbbá beágyazható és hamarosan a mobilos verzió elkészül belőle.
Nyílt forrású online oktatófelületet indít a Google, Oppia néven. A projekt célja, hogy azok, akik tovább akarják adni valamely területen szerzett ismereteiket, azt egy interaktív felületen, különböző feladatok létrehozásával tehessék meg. Ezek a feladatsorok az Oppia rendszerében az úgynevezett “felfedezések”, amelyek elkészítésében egyszerre többen is részt vehetnek, egy webes interfészen keresztül - és még programozási ismeretek sem szükségesek hozzá, miután akárcsak a válaszadás, a feladatsorok létrehozása is grafikus felületen zajlik.
Folyamatos visszajelzések, alakítható feladatsorok
A Google szerint a kezdeményezés lényege, hogy egy tanár, vagy mentor kérdéseket tesz fel a tanulónak, az ezekre kapott válaszok alapján pedig eldönti, melyik legyen a következő feladvány, a felhasználó milyen visszajelzést kapjon, illetve hogy az adott témában jobban elmerüljenek-e, vagy inkább új területre térjenek át. A keresőóriás a koncepciót egyféle okos visszajelző rendszerként írja le, ami nem merül ki a helyes vagy helytelen válaszok felfedésében.
Oppia Tutorial
Még több videóIntrovertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
Az Oppia ráadásul nem csak adott tartalmakat mutat be, hanem a Google sokat vitatott szokásához híven információt is gyűjt a tanulókról, pontosabban azok interakcióiról a rendszerrel, amelyet aztán a felfedezések készítőinek továbbít, hogy azok tökéletesíthessék munkáikat. Ha például egy feladatsor megalkotója az oktatófelületre bejelentkezve azt találja, hogy egy kérdésre számos tanuló válaszol hasonlóan, ám arra a rendszer nem megfelelően reagál akkor új utat jelölhet ki számára. A felfedezések későbbi csiszolását egy online analitikai felület is segíti, amivel egyszerűen áttekinthetők a felhasználók jellemző válaszai.
Új beviteli formákat adhatók hozzá
Az oktatószolgáltatás képes számszerű adatokkal, szövegesen, vagy többféle választási lehetőséggel megválaszolható kérdéseket is kezelni, sőt néhány extrémebb megoldást is felvonultat, mint a kattintható térképet, vagy a beírt kódok helyességének ellenőrzését. A Google emellett egy bővíthető keretrendszert is létrehozott, amellyel még több beviteli típus kezelésére taníthatják meg az Oppiát.
Az szolgáltatás szerverein létrehozott felfedezések továbbá bármely weboldalra beágyazhatók. Ezeket a rendszer képes az eredeti verziótól külön kezelni, így az bennük eszközölt esetleges változtatások nem jelennek meg automatikusan a beágyazott verzióban. Az Oppiát Python és AngularJS segítségével hozták létre, alatta a Google App Engine fut. A forráskód szabadon letölthető, a fejlesztők pedig nyitottak viszsajelzésekre. Az oktatófelület használata emellett teljesen ingyenes, továbbá a rajta létrehozott összes feladatsorok szabadon felhasználhatók, másolhatók, illetve módosíthatók. Az egyelőre béta fázisban lévő Oppia hamarosan mobilkészülékekre optimalizált verzióval is kiegészül.