IPv6: teszt után éles üzem a Telekomnál
A több éven keresztül tartó tesztüzemet követően rövidesen megkezdődik az IPv6 technológia integrált, redszerszintű bevezetése a Magyar Telekom távközlési hálózatán.
Rövidesen megkezdődik az IPv6-technológiára történő migráció a Magyar Telekom éles rendszereiben, a szolgáltató több éven keresztül zajló tesztfázisának lezárásával. A cég ígérete szerint az új rendszerre történő áttérés a jelenlegi tesztmegoldásokkal ellentétben semmilyen felhasználói beavatkozást nem igényel majd, a teljes folyamat vége azonban még hosszú évekre van, elsősorban az újabb szabvány végberendezés-támogatottsága miatt.
A szolgáltató kommunikációs igazgatóságától kapott információk szerint elsőként a tesztszolgáltatás iránt érdeklődő ügyfelek számára biztosítja a Telekom az IPv6-elérést, majd a bevezetés folyamatosan történik meg mindazon előfizetők számára, akiknél a műszaki feltételek adottak. Az első ütemben az ADSL és a GPON hozzáférési technológiákon lesz elérhető az IPv6, aminek használatához az IPv6 protokoll kezelésére felkészült otthoni hálózat (Home Gateway) szükséges. A Telekom által 2011 óta telepített eszközök már támogatják az IPv6-ot - nyilatkozta lapunk megkeresésére a társaság.
Nem egyszerű a szolgáltatók feladata IPv6 nélkül
Az IPv6 teljes elterjedése a hálózatban több évre kiterjedő folyamat lesz, mivel a hálózati eszközökön túl a használók otthoni eszközeinek is támogatnia kell az IPv6-ot, továbbá sok szolgáltatás még hosszú ideig csak IPv4-en lesz elérhető az interneten - hívja fel a figyelmet a távközlési multi. A Telekom a teljes IPv6 átállás megvalósulásáig támogatni fogja az IPv4 és az IPv6 problémamentes együttélését, a várakozások szerint pedig az áttérés végül teljesen észrevétlen maradhat a felhasználók számára.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Az új technológia támogatása a legnagyobb webes cégek körében már több mint egy éve nem probléma, a Google, Facebook, Yahoo, Wikipedia, Microsoft Bing és az AOL már egy éve átálltak IPv6-ra. Az átállás azonban ennél jóval bonyolultabb folyamat, az egyszerű böngészés esetében a felhasználó gépe, saját hálózata, az internetszolgáltató hálózata, az internetes gerinchálózat illetve a meglátogatott oldal közül mindeniknek támogatnia kell az IPv6 protokollt. Ezért húzódik hosszú évek óta a bevezetése - a lánc minden elemének támogatnia kell a teljesen IPv6-alapú kapcsolat létrejöttéhez.
Itthon az országból induló internetes forgalmon belül az IPv6-aránya továbbra sem éri el a fél százalékot sem, a nyárra pedig látványosan visszaesett, gyakorlatilag a 2011-es szintre.