:

Szerző: Gálffy Csaba

2012. november 20. 12:54

Nehezen blokkolható új malware bukkant fel

Két szempontból is érdekesnek bizonyult egy mezei kártevő alkalmazás a Symantec kutatási tájékoztatója szerint. A Backdoor.Makadocs ugyanis a Google Docs-ot használja a központtal való kapcsolattartáshoz, detektáló algoritmusa pedig még a Microsoft meg sem jelent rendszereit is felismeri.

A kártevő különlegessége, hogy a vezérlő kiszolgálóval a Google Docs-on keresztül tartja a kapcsolatot. Ez nagyon megnehezíti az ilyen hálózati forgalom detektálását és blokkolását, a kimenő csatlakozás ugyanis gyakorlatilag nem különböztethető meg a legitim, a Google felé folyó normális forgalomtól. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a kapcsolat titkosított és hitelesített, így a kapcsolat tartalmába sem nyer betekintést a vállalati rendszer adminisztrátora.

A Backdoor.Makadocs a Google Docs Viewever funkcióját használja, amellyel böngészőablakban jeleníthetőek meg változatos dokumentumok. A malware ezen keresztül olvassa ki az irányító szervertől érkező parancsokat és ennek megfelelően módosítja viselkedését. E felhasználás természetesen szöges ellentétben van a Google felhasználási feltételeivel.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

A biztonsági cég szerint a malware egyelőre csak adatokat gyűjt a megfertőzött számítógépekről, IP-címet, hosztnevet és az operációs rendszer verzióját. A rosszindulatú alkalmazás már a Windows Server 2012-re és Windows 8-ra is tartalmaz detektáló algoritmust, ami legalábbis meglepő, az elfogott példányt ugyanis még a rendszer piaci rajtja előtt szerezte be a Symantec.

A Symantec kutatása szerint egyébként a Backdoor.Makadocs a terjedéshez is dokumentumokat használ, RTF kiterjesztésű szöveges fájlokat. A biztonsági cég mérnökei szerint a kártevő semmilyen biztonsági rést nem használ ki, egyszerűen "social engineering" támadást hajt végre:  felkelti a felhasználó érdeklődését és ráveszi egy állomány letöltésére és futtatására, amely telepíti a kártevőt a számítógépre.

A Backdoor.Makadocs egyelőre alacsony veszélyességi besorolást kapott a Symantectől, a kód vizsgálatából leszűrt információkból arra következtetnek, hogy elsősorban brazíliai felhasználókat célozza.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának negyedik, december 12-i állomásán.

a címlapról

fab

0

Nem adhatja el a gyárait az Intel

2024. november 28. 12:39

A cégnek juttatott állami támogatás feltétele, hogy a vállalat többségi tulajdonos maradjon a gyártó leányvállalatban.