Teljesen bezár a Picplz
Az Instagram megjelenése Androidra az első, a Facebook általi felvásárlás pedig a második csapás volt minden mobilos képmegosztó számára. A pár hónapja még az Androidon egyik legnépszerűbbnek számító PicPlz ezt a helyzetet gyorsan be is látta, egy hónap múlva végleg megszűnik a szolgáltatás.
Nem a képmegosztás a lényeg
Az Instagram előtt is számtalan webes és mobilos képfeltöltő létezett, az egyszerű funkció felé azonban egészen új modellek kerültek. Egy ilyen szoftver nem egyszerűen biztonsági mentést csinál a képeinkről, nem egyszerűen feltölti őket webre és becsatornázza azokat a közösségi hálózatokba, hanem jobb esetben “életérzést” is ad, ahogyan az Instagram.
A képmegosztás önmagában nem érdekes, még az sem jelent sikert, ha tucatnyi effektet lehet alkalmazni a mobilok gyenge optikájával készült fotók feltuningolására és az is kevésnek bizonyul, ha be lehet jelölgetni a cimborákat és meg lehet osztani a képeket egyéb hálózatok felé is. A PicPlz képes azonnal a Dropbox felé is szinkronizálni a fotókat, tudott szövegeket montírozni rájuk, és némi szerkesztést is lehetett a mobilos klienssel végezni.
Ebből a szempontból a képmegosztó megszűnése igen sajnálatos tény, de egyáltalán nem meglepetés. Apple iOS alatt már jó ideje nem tud labdába rúgni semmi más mobilos fotóalkalmazás az Instagram mellett, de a tájékozottabb Android-felhasználók is hosszú ideje készültek a migrációra már a számukra készült kliens megjelenése előtt. Bár konkrét statisztikák nem állnak rendelkezésre, biztosak lehetünk benne, hogy az Instagram mobilon, a Pinterest pedig desktopon elsöpörte a PicPlz-t, a helyét pedig beszórta sóval.
Egy hónap van a kiköltözésre
A kivégzést a cég hétvégén jelentette be, a felhasználóknak egy hónapjuk van: július 3-án, még az amerikai függetlenség napi tűzijátékok előtt a szolgáltatás leáll és az összes adat törlődik. Minden regisztrált felhasználó kapott egy e-mailt, amiben az ügyfélszolgálat arra kéri, hogy a fenti dátumig lépjen be a webes felületen keresztül és töltse le azokat. Képeket feltölteni egyébként még akár most is lehet, a funkciók az utolsó pillanatig elérhetők maradnak.
Ha valaki használta a Dropbox backup lehetőségét, akkor neki az összes eredeti, nagy felbontású kép megvan a cloudban, pár könnycsepp elmorzsolásán túl más dolga nincs. Ha valaki egy Tumblr feedbe gyűjtötte esetleg őket, akkor onnan is könnyen kibányászhatóak a képek utólag is, aki viszont óvatlanul sehová nem készített biztonsági másolatot a fotókból, az kénytelen lesz egyesével elmenteni azokat, a PicPlz ugyanis nem készített egy “minden fotó letöltése" megoldást.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
A szorgalmas klikkelgetés helyett persze érdemes várni néhány napot, amíg elkészülnek a külső fejlesztésű, kényelmes, böngészőbe ágyazható felhasználói scriptek, amikkel egyszerűen letudható ez a feladat. Ezután persze mindenki elkezdheti átnézni a korábbi jól sikerült alkotásait és esetleg újrahasznosítani azokat Instagramon.
Újratervezés
A PicPlz bezárása egyébként nem feltétlenül egy üzleti kudarc. A cég zsákutcába jutott, az igaz, viszont nem bukott el befektetői pénzeket, hiszen a vállalatot az alapítók finanszírozták a kezdetektől. A zsákutcát pedig időben felismerték és az elmúlt évben már minden erőfeszítésük egy másik megoldásra, egy fizetős iOS-appra ment el, ami a Pinterest-felhasználókat szolgálja ki. A PinFlip ugyan szintén erős külső kitettséggel rendelkezik, de a csapat szerint ebben a megoldásban több perspektíva lesz, biztosan sokat hallunk még róluk.