Rendszerszintű integrációt kap a SkyDrive
Három képernyő, egy felhő - hangzik egy ideje a Microsoft új mottója. Az átdolgozott SkyDrive képében végre megismerhetjük a felhős elemet is.
A Dropbox és számos más felhős tároló sikerén felbuzdulva a nagyok is szeletet akarnak a weben tárolt fájljainkból. A Google Drive érkezése a közeljövőben várható, a Microsoft pedig lerántotta a leplet a SkyDrive új verziójáról. A frissítés apropója a Windows 8 érkezése, amely már integráltan támogat számos fejlett funkciót - a Metrós alkalmazások például könnyedén hozzáférnek majd a felhőben tárolt adatainkhoz.
Prémium szolgáltatások
Egyéb forrásokból már az is tudható, hogy elérhető lesz a SkyDrive fizetős verziója is, a pénzért cserébe a felhasználó kibővítheti a rendelkezésre álló tárhelyet. A kiszivárgó információk szerint az alap, ingyenes 25 gigabájtos tárhely további 20-50-100 gigabájttal lesz megtoldható, 10-25-50 dollárért évente. Mindenki számára megnő azonban a feltölthető állományok mérete, így a szinkronizációs alkalmazáson keresztül akár 2 gigabájtos fájlok is feltölthetőek lesznek. Egyes információk szerint ez csupán a szinkronizációs módszerre vonatkozik, webes felületen állományonként 300 megabájt lesz a felső limit - ezt a Microsoft egyelőre nem erősítette meg.
Újdonság, hogy a felhős tároló következő verziói támogatni fogják az ODF (Open Document Format) állományokat is, amelyek a kapcsolódó Office Web Apps segítségével nyithatóak meg. A SkyDrive a kikerült hirdetési anyagok szerint elérhető lesz OS X-re is, kérdéses azonban a támogatott funkciók köre az Apple operációs rendszerén.
Otthon lesz Metrón is.
Nyugdíjba megy a Live Mesh
Az új SkyDrive a Live Mesh funkcióit gyakorlatilag teljesen átveszi, vagyis a bejelentkezett eszközök között folyamatos szinkronizációt tesz lehetővé. Ezzel a lépéssel a Live Mesh bekerül a SkyDrive brand alá, a 2008-ban indított szolgáltatás így ezen a néven várhatóan megszűnik. A fájlok megosztását URL-rövidítő is segíti, az állományokat pedig közvetlenül a közösségi hálózatokon ki is posztolhatjuk. A Microsoft ezzel egyértelműen a Dropbox és a hasonló szolgáltatások területére tör be - a linkek segítségével ugyanis triviálissá válik a széleskörű fájlmegosztás.
Sajnos a Live Mesh legfontosabb előnye, a gyakorlatilag korlátlan szinkronizálás eltűnik majd. A szolgáltatás korábban peer-to-peer replikációval (a felhő beiktatása nélkül) működött, és elméleti korlátja 200 könyvtár volt egyenként százezer állománnyal, melyek maximális mérete egyenként 40 gigabájt volt. A SkyDrive-integráció nyomán a szinkronizáció felső határa a SkyDrive meghajtó mérete lesz.
A szolgáltatás operációsrendszer-szintű integrációjával elérhető lesz egy távoli hozzáférés funkció is, amellyel a SkyDrive mappán kívüli adatok is hozzáférhetőek lesznek távolról. A szolgáltatás használatához szükséges, hogy az állományokat tartalmazó számítógép bekapcsolva legyen és fusson rajta a bejelentkezett SkyDrive kliens. Amennyiben ez adott, távoli számítógépről bejelentkezve hozzáférhetünk a többi állományhoz is - fotókat nézegethetünk, videót streamelhetünk, illetve le is másolhatjuk azokat.
A korlátlan hozzáférés logikus módon jóval szigorúbb biztonsági hozzáférést igényel, az otthoni számítógép ugyanis ezzel teljes jogú internetes fájlszerverré válik. Ennek megfelelően a Microsoft kétlépcsős autentikációt jelentett be, amelyhez alternatív emailcím, vagy telefonszám szükséges. A távoli hozzáféréshez tehát nem lesz elegendő a Live ID azonosító-jelszó páros, szükség lesz hozzá a korábban megadott eszközhöz vagy postafiókhoz való hozzáférés is. A sikeres autentikáció után a kliensként használt PC megbízhatónak jelölhető, így a kétlépcsős folyamatot nem kell újra és újra lejátszani.
A Windows 8 szerves része
A redmondiak pontosan érzik, hogy egyelőre az operációs rendszerük köré épülő ökoszisztéma elmarad a Google által nyújtottól. Ugyan a telefonok vagy számítógépek kapcsán továbbra is szeretünk specifikációkról vagy egyedi szoftvermegoldásokról beszélni, a Google-szolgáltatások hatalmas lökést jelentenek az Android számára. Az Apple is minden erővel fejleszti saját felhős rendszerét, az asztali rendszereket az iOS-szel összekötő iCloudot, logikus tehát, hogy a Microsoft is ebben az irányban halad.
A biztonságról kétlépcsős autentikáció gondoskodik.
A Windows 8 minden korábbinál teljesebb SkyDrive-integrációt kap. A felhős tároló például szerves része a Metro alkalmazások futtatókörnyezetének, az ilyen alkalmazások közvetlenül a SkyDrive-ra tudnak menteni és onnan tudnak beolvasni állományokat, transzparens módon. A rendszer natív SkyDrive-alkalmazást is kap, amellyel a Metro felületen böngészhetjük a távoli állományokat. A Desktop-változat a transzparencia jegyében egy mappa lesz,
CI/CD-vel folytatódik az AWS hazai online meetup-sorozata! A sorozat december 12-i, ötödik állomásán bemutatjuk az AWS CodeCatalyst platformot, és a nyílt forráskódú Daggert is.
További fontos elem, hogy a Windows 8 a felhasználói profilok fontos elemeit (beállításokat, testreszabásokat) a felhőben fogja tárolni, amelyet a különböző eszközök között automatikusan képes szinkronizálni majd - ennek gerincét is a SkyDrive rendszere adja. Az információk szerint a SkyDrive ezen funkciói a jövőben az okostelefonokra is elérhetőek lesznek a Windows Phone 8-tól kezdődően. A SkyDrive a Windows Phone rendszernek már ma is része, a készített fotók például automatikusan feltölthetőek a cloudba.
A Microsoft szerint az új SkyDrive a Windows 8 betával (Consumer Preview) mutatkozik be, február 29-én. A korábbi operációs rendszerekre telepíthető kliensalkalmazások valamivel később lesznek letölthetőek, Windows XP-re azonban nem lesz elérhető a szinkronizáció.