Rekordalacsony roaming percdíjak várhatók júliustól
Július elsejétől várhatóan minden eddiginél olcsóbb percdíj mellett használhatják mobiltelefonjaikat a magyarok az Európai Unió országaiban. A 2007-ben hatályba lépett, az eurotarifát szabályozó rendelet idén utoljára kötelező díjcsökkentést ír elő a szolgáltatóknak.
Valamivel több mint egy hónap múlva várhatóan ismét csökkenni fognak a hazai mobilszolgáltatók percdíjai az Európai Unió tagállamaiba irányuló barangolás (roaming) során. A díjcsökkentést egy 2007-ben született, az úgynevezett eurotarifát megállapító uniós rendelet szabályozza, mely későbbi módosításai révén a beszédtarifák mellett az adatroaming és az SMS-roaming árszintjét is megszabta. Ez a rendelet jövő nyáron hatályát veszti, egyelőre nem tudni biztosan, mi veszi majd át a helyét, de minden valószínűség szerint további árcsökkentést vár majd el az Unió.
Nem mindig jelentett árcsökkentést
Bár a roamingtarifa uniós szintű hatósági szabályozása egyértelműen azt a célt szolgálta, hogy a barangolás kiskereskedelmi költségei csökkenjenek, a rendelet valójában csak azokban az országokban garantált évről évre csökkenést, melyek az adott időszakban tagjai voltak az eurozónának. A jogszabály ugyanis a percdíjak esetében a nettó kiskereskedelmi árat euróban jelöli ki, melyet az aktuális fordulónap (ez 2009 óta július első napja) előtti egy hónappal érvényes árfolyam alapján kell átváltani.
Ez a kalkulációs módszer 2009-ben a magyarországi szolgáltatók roamingtarifáinak emelkedéséhez vezetett, melyet az egy évvel korábbi állapothoz képest jelentősen megdrágult euró mellett az akkori áfaemelés is kiváltott. Bár az idén júliustól érvényes roamingdíjak még nem ismertek, a jelenleg érvényes, nagyjából 270 forintos euró középárfolyamot alapul véve szinte biztosan kijelenthető, hogy az eurotarifa jelentős mértékben csökkenni fog július 1-től.
Az árak forintban értendők, áfával növelve. Az idei árváltozás becsült érték!
HWSW-grafika
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
A mobilszolgáltatók ettől az időponttól maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, vagyis ha mai árfolyamon váltanák át a díjakat forintra, mindez a HWSW kalkulációi szerint körülbelül 117,66 forintos hívásindítási és 37 forintos hívásfogadási percdíjat eredményezne. A számlázás feltételei változatlanok maradnak, vagyis hívásindításnál fél perc után, hívásfogadásnál pedig a kezdetektől másodperc alapú számlázást kell alkalmazniuk a szolgáltatóknak.
A jelenleg érvényben lévő árak (hívásindításnál percenként 134,32 forint, hívásfogadáskor 51,66 forint) a tavaly május végi, több mint 286 HUF/EUR árfolyam alapján lettek kalkulálva, vagyis a mostani árcsökkentést a tavalyihoz képest olcsóbbá vált euró, illetve a hatósági díj csökkentése együttesen eredményezi. Az SMS-küldés hatósági díja nem változik, az árfolyamváltozás azonban itt is érinti a hazai árakat: egy SMS elküldése az uniós országokból július 1-től pontosan annyiba fog kerülni, mint egy percnyi fogadott hívás, vagyis várhatóan bruttó 37 forint lesz majd a szöveges üzenet.
Adatroamingnál kisebb a siker
Travel & Surf
Július 1-től tovább csökken majd az uniós adatroaming nagykereskedelmi ára is. 2009-ben a szolgáltatók legfeljebb 1 eurót számlázhattak egymásnak megabájtonként, 2010-ben ez 0,80 euróra csökkent, idén júliustól pedig 0,50 euróban lett maximálva 1 megabájt adat nagykereskedelmi ára. A szolgáltatókat ezen a téren valamivel lazábban szabályozta az EU, ez meg is látszik az általános tarifákon: Egy Vodafone-ügyfél jelenleg például ugyanennyi adatroaming-forgalomért a normál tarifa szerint 1850-2340 forintot fizet (a számlázás 100 kilobájtos egységekben történik), azaz a jelenleg érvényes 80 eurócentes nagykereskedelmi árnak esetenként több mint a tízszeresét számlázza neki tovább a szolgáltató. A T-Mobile-nál és a Telenornál az alapárak jóval kedvezőbbek, ott 1 megabájtnyi forgalom az EU-s tagországokon belül 600 forintba kerül - ez azonban még így is a nagykereskedelmi ár többszöröse.
A szolgáltatók közül a Vodafone májustól kínál kedvezményes adatroaming-opciót ügyfeleinek, a T-Mobile pedig július 1-től teszi elérhetővé azokat a kedvezményeket, melyeket a Deutsche Telekom a teljes vállalatcsoportra nézve bevezet a nyártól. Az operátorok az adatroaming mellett a beszédhívásokra is kínálnak különféle kedvezményes lehetőségeket (pl. Vodafone Passport, Telenor Roaming Hívó).