Elkezdődött a francia torrentvilág felszámolása
Egy januárban jogerőre emelkedett szabályozás nyomán mostantól ténylegesen is ki lehet tiltani francia felhasználókat az internetről, amennyiben felmerül a gyanú, hogy illegális célokra használják a világhálót.
"Figyelem, az ön internetkapcsolatát olyan tevékenységre használták, mely törvénysértő" - így kezdődik az internetkapcsolat tulajdonosának küldött első figyelmeztető levél, majd kiemeli, hogy "a kalózkodás egy komoly veszély a kulturális szektor gazdaságára". Arról a HADOPI egyelőre nem nyilatkozott, hogy az indulás után mennyi figyelmeztető levelet küldtek ki, de bizonyára jelentős volumenben kaphattak a francia internetezők ilyen üzenetet, hiszen a szervezet már hónapok óta készül a "három dobás" rendelet bevezetésére.
A nagyobb francia szolgáltatók közül kettő már aktívan részt vesz a programban, és másik kettő is indulás előtt áll, mindössze egy szolgáltató utasította el, még augusztusban, hogy a felhasználóit kiadja. A Free nevű ISP egyelőre úgy döntött, hogy szembe megy a kormányzati akarattal, megpróbál kicsikarni egy egyezményt, addig is saját kárára, saját költségére vállalja, hogy nem közvetíti a büntetéseket. Ezzel nyilvánvalóan ügyfeleket szeretne szerezni, de amennyiben a francia hatóságok komolyan gondolják a tiltást, akkor előbb-utóbb a Free-nek is meg kell adnia magát.
Indul a gépezet
A HADOPI szerint a Free egyelőre bünteti a felhasználóit, ugyanis azok nem fogják megkapni az első figyelmeztetéseket, de ettől még a számláló pörög majd, és előfordulhat, hogy ezek az emberek egyből a tiltással és a pénzbüntetéssel szembesülnek majd. A három dobás közül, aki az utolsót is eljátssza, annak az ügye egy kerületi bírósághoz kerül, ahol a bíró akár 1500 eurós büntetést is kiszabhat, illetve 1-12 hónapra felfüggesztheti a felhasználó internetelőfizetését, vagyis lényegében kitilthatja az internetről.
A forradalmakat mondhatni kedvelő franciák viszont nem adják könnyen magukat. Máris tömegével jelentek meg az oktatóanyagok és tanácsok a francia weben, ahol még a kezdők is kiképezhetik magukat arra, hogy elfedjék az illegálisnak minősített fájlcserét. Valószínűleg a hálózati statisztikákban drasztikusan zuhan majd a peer-to-peer forgalom, viszont ezzel párhuzamosan lehet arra számítani, hogy a VPN-kapcsolatok és azok terheltsége nő.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
A VPN, azaz Virtual Private Network lényege, hogy a felhasználó számítógépe és egy távoli szerver között egy zárt, kódolt csövet hoz létre, s minden internetforgalom a távoli szerveren keresztül zajlik. Gyakorlatilag a weben kifelé VPN szerver mögött lévő gépek láthatatlanok. Emellett sokan javasolják az egyéb proxy megoldások használatát, a seed szervert, illetve az alternatív letöltési technikákat, amit nem feltétlenül szúrnak ki a hatóságok.
Résistance et rébellion
Az ellenállás aktív, s a franciák bizonyára nem fognak lemondani a tartalmakról, amikhez eddig is hozzáfértek, akkor sem, ha egyébként van igazság a francia elméletben, miszerint a kultúra világának mérhetetlen károkat tud okozni a nem fizetős tartalomfogyasztás. Az egyetlen probléma, hogy Franciaország semmilyen más perspektívát nem mutatott, kizárólag "tűzzel-vassal" igyekszik megoldani a problémát, holott az előfizetéses rendszerű online tartalomszolgáltatások látványos bevételeket produkálnak már a világon sok helyen. A franciák tehát az edukáció és a terjesztési infrastruktúra fejlesztése helyett a büntetést és a tiltást választották. A francia szabályozás megszületéséről, körülményeiről a HWSW korábbi, a kapcsolódó anyagok közt felsorolt cikkeiben olvashatóak további részletek.