:

Szerző: Bodnár Ádám

2009. május 6. 09:39

Az Electronic Arts a Wii-ben bízik

A tavalyinál jóval kisebb bevétellel és kisebb veszteséggel zárta az első naptári negyedévre eső negyedik pénzügyi negyedévét a világ második legnagyobb független videojáték-kiadója, az Electronic Arts. A cég a recesszió miatt továbbra is óvatos, a Sims 3 és a Godfather 2 mellett a Wii-s fejlesztésektől vár áttörést.

Az EA az év első három hónapjában 24 százalékkal esett éves összehasonlításban és így 860 millió dollárt tett ki. A vállalat által korábban megkezdett költségcsökkentési programnak köszönhetően kisebb bevétel mellett is csökkent a veszteség, 42 millió dollár volt, szemben a tavalyi 94 millióval. Az egy részvényre jutó veszteség 37 centet tett ki, a Bloomberg által megkérdezett szakértők átlagosan 42 centes mínuszt vártak. A Skate 2, a Rock Band 2, a Lord of the Rings: Conquest, a Left 4 Dead és a Need for Speed Undercover voltak az EA legnépszerűbb játékai az elmúlt negyedévben. John Riccitiello, az EA vezére az eredmények kapcsán elmondta, a jövőben is nagy figyelmet fordítanak majd a szigorú költséggazdálkodásra. Tavaly ősszel ezer dolgozó elbocsátását jelentette be az EA, ehhez idén tavasszal további százan csatlakoztak. A vállalat összesen 12 létesítményét zárta be, az itt dolgozókat elküldték, illetve más telephelyeken vonták össze. Az üzemeltetési költségek egy év alatt 18 százalékkal csökkentek.

A most kezdődött pénzügyi évben továbbra is óvatos az EA, mivel még nem látszik, mikor javulnak a gazdasági körülmények. Összességében azonban pozitívak a játékipar kilátásai, Eric Brown pénzügyi vezér szerint \"az iparág egészséges\" és továbbra is növekedik. Az EA több fontos játékának megjelenését is áthozta erre a pénzügyi évre, köztük a Godfather 2, a Sims 3 premierjét is. Ezektől jelentős profitnövekedést vár a cég, mivel a fejlesztésük már lezárult és az ezzel kapcsolatos költségeket az előző évben el is könyvelték.

A vállalat emellett a korábbinál nagyobb hangsúlyt fektet a Nintendo Wii-re. A most lezárt pénzügyi évben már az összbevétel 14 százalékát adták a Wii-re megjelent szoftverek, a jelenlegi pénzügyi évben pedig az EA Sports Active-tól, a Harry Potter and the Half-Blood Prince-től, a Tiger Woods PGA Tour 10-től, valamint az EA Sports Grand Slam Tennistől vár jelentős sikert a cég. Az új generációs konzolok közül eddig a Wii teljesít a legjobban, világszerte több mint 50 millió darabot adtak el belőle, annyit mint a két riválisból összesen, tehát a piac nagy, ráadásul Wii-re olcsó fejleszteni.

Az elmúlt pénzügyi évben az EA-nek 31 olyan játéka volt, amely 1 milliónál nagyobb példányszámban fogyott, azonban az 5 milliós határt csak a Madden NFL 09, a FIFA 09 és a Need for Speed Undercover érte el -- a régóta várt Spore mindössze 2 millió példányig jutott. A céget az utóbbi időben sok támadás érte a sajtó és a kritikusok részéről amiatt, hogy kizárólag a jól bejáratott nevekre koncentrál és hiányzik a játékaiból az innováció. Sokat elmond az EA teljesítményéről ezen a téren, hogy a tavalyi év legnagyobb bevételt termelő játéka a Rock Band sem házon belüli fejlesztés, az EA csak a kiadó szerepét töltötte be.

A vállalat előtt álló kihívás jelentős, ugyanis a szakma innovációt vár, miközben a kereskedők csak a jó nevű címeket szeretik kitenni a polcokra, mivel ezek a biztosan eladható játékok. Üzletileg is kisebb kockázatot jelent egy jól bejáratott franchise-ra alapozni: az új konzolok, a nagyfelbontású tévék megjelenésével párhuzamosan elképesztően növekednek a játékok fejlesztési költségei is, így egy teljes árú dobozos játéknál már a nullszaldó kitermeléséhez is szükséges lehet egymillió példány értékesítése.

A legkisebb rizikót akkor vállalja a fejlesztőcég tehát, ha marad a jól bejáratott neveknél. A folytatások önmagukban nem jelentenek problémát, gondoljunk csak a Grand Theft Autóra, a Halóra vagy a Gears of Warra, amelyeket a szakma is elismeréssel fogad és a lapokban is 90 százalékos vagy annál jobb értékeléseket kapnak. Az EA játékai azonban az elmúlt években nemcsak az innovációt mellőzték, de egyre rosszabb minőségűek is lettek -- ezt maga Riccitiello is elismerte. A Need for Speed Undercover például már csak 50-60 százalék körüli értékeléseket kapott a játéklapoktól, a sorozat történetének legrosszabb kritikáit bezsebelve, de még a 2008 egyik legnagyobb dobásának szánt, hatalmas költségvetésű Spore sem jutott 80-90 százalék fölé.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról