:

Szerző: Koi Tamás

2009. április 30. 09:36

BlackBerry 8900 -- majdnem tökéletes görbület

Az, hogy okostelefon-piac kanadai nehézfiúja, a Research in Motion a nem túl kedvező körülmények ellenére remekül szerepel, elemzők egyöntetű véleménye és a cég saját bevallása szerint részben annak köszönhető, hogy a gyártó újabban a fogyasztói piac felé is kacsintgat. Nem csak az üzletembereknek jön jól olykor, hogy e-mailjeiket azonnal olvashatják a telefonjukon, a push e-mail rendszer iránt ma már olyan komoly fogyasztói igény mutatkozik.

Ahhoz azonban, hogy a fogyasztói piacon komoly sikereket érjen el a RIM, nem elég a U2 koncertturnéját szponzorálni, le kell tenni az asztalra néhány olyan készüléket, melyek láttán nem futkos a hideg a legtöbb ember hátán, ráadásul versenyképes áron is kell kínálni őket. A gyártó az egyik legnépesebb BlackBerry-sorozat, a Curve széria új generációs tagjával, a BlackBerry 8900-as modellel véleményünk szerint jó irányba tapogatózik. A BlackBerry 9000 (Bold) után ez a második BlackBerry, ami a szerkesztőségünkben vendégeskedett -- a Curve bizonyos tekintetben jobb, mint a csúcsmodell, egyetlen, egyben legfájóbb fogyatékosságát, a 3G-s kapcsolat hiányát azonban nagyon nehezen bocsátjuk meg neki.

Az új Curve alapvetően a Bold, illetve az itthon egyelőre nem kapható, érintőkijelzős Storm külső jegyeit örökölte. A Curve kifejezetten elegáns, ugyanakkor benyomásunk szerint jóval barátságosabb telefon, mint a BlackBerry Bold, jóllehet a kezelőszervek alapvetően ugyanolyanok és ugyanott helyezkednek el a két telefonnál -- még a billentyűkiosztás is teljesen egyező.

A Curve lényegesen kisebb mint a Bold, mind szélességét, mind mélységét, mind pedig vastagságát tekintve, ami összességében valamivel kézhez illőbb formát is feltételez egyben. A telefon könnyebb is a csúcsmodellnél, tömege mindössze 110 gramm, azaz alig nehezebb, mint egy átlagos mobil. A készülék persze nem véletlenül ilyen könnyű: nincs benne 3G, viszonylag kicsi az akkumulátor is, és a telefon burkolata a körbefutó fém keretet leszámítva mindenhol műanyagból készült -- tegyük hozzá, az anyagminőséget sehol nem érheti szó.

A Curve billentyűzetkiosztása egy az egyben a Boldé, felépítésében azonban teljesen más a két telefonnál alkalmazott megoldás. A négysoros QWERTY-klaviatúra kissé kemény gombjai itt teljesen elkülönülnek egymástól, ami a szűkebb helyet is belekalkulálva a képletbe végeredményben kisebb gombokat eredményez, de ettől még a gépelés éppoly kényelmes, mint a Boldnál. A gombokat egyetlen darabból öntötték ki, a teljes gombsor lötyög kissé a helyén, de tapasztalataink szerint ez sem befolyásolja a gépelést. Magyar ékezetes karaktereket hiába is keresünk, azokat BlackBerry többi telefonjához hasonlóan a középső görgetőgomb lenyomásával lehet előhívni gépelés közben.

A klaviatúra és a kijelző közé ugyanaz a négy kezelőszerv ékelődik, mint a Bold esetében, a görgetőgomb azonban a Curve-nál nem világít, cserébe viszont kissé mintha pontosabbnak, precízebbnek tűnne vele a görgetés. A kisebb klaviatúra és kezelőfelület egyben azt is jelenti, hogy a Curve-ra csaknem akkora kijelző kerül, mint a Boldra. A telefon egy 2,44 hüvelykes képátlójú, 65 ezer szín megjelenítésére képes TFT-t kapott, ami éppoly ragyogó kontrasztú és fényerejű képet ad, mint a nagytesóba épített megoldás, ráadásul a felbontás (320x480 pixel) is egyezik a két modellnél. A kijelző fényerejét itt is fényérzékelő szabályozza, a telefon megjelenítője így még viszonylag élénk környezeti megvilágítás esetén is jól olvasható marad, sötétben pedig nem vakítja meg a tulajdonost.

A telefon oldalán körbefutó, elegáns fémborítás alatt kifejezetten kellemes tapintású műanyagba ágyazva összesen négy további gomb (a hangutasítás gombja balra, jobbra pedig a hangerőszabályzó, és a kamera exponálógombja) található, valamint egy 3,5 milliméteres jackdugó és microUSB töltő/adatcsatlakozó is került a telefonra. A Curve tetején, kissé elrejtve két további gombot is elhelyeztek, az egyikkel a billentyűzár kapcsolható, a másikkal aludni küldhető a telefon. A készülék a Boldhoz hasonlóan microSD memóriakártyát fogad, ezt a szálcsiszolt alumíniumot utánzó műanyag hátlap levétele után cserélhetjük -- a telefonhoz gyárilag egy 1 gigabájtos kártya jár.

Vállalható kompromisszumok...

A BlackBerry Curve-ban valamivel lassabb processzor dolgozik és kevesebb memóriát is építettek bele, mint a csúcsmodellbe (hiányzik az 1 gigabájt kapacitású, fixen a készülékbe épített háttértár), a készülék ettől függetlenül ugyanolyan olajozott gépezetként működik, mint a Bold. A Curve ugyanazt a BlackBerry OS-t futtatja, mint a nagyobb modell, a kezelőfelület is egy az egyben megegyezik a Boldnál látottakkal, azaz a téma és a főmenü rendkívül szép, az ikonok kifejezetten jól néznek ki, az alsóbb menürégiók azonban ehhez képest eléggé kiábrándító szöveges blokkokból állnak csupán.

A Bold után nehéz bármi újat elmondani a Curve szoftveréről, mindenesetre nem árt ezúttal sem hangsúlyozni, hogy a telefon a BlackBerry Enterprise Server, illetve a fizetős push-szolgáltatások nélkül olyan, mint az iPhone iPod zenelejátszó nélkül, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy a push e-mail szolgáltatásért fizetni kell -- a telefont itthon forgalmazó T-Mobile-nál például havonta bruttó 1990 forintot. Ezért lehetőséget kapunk arra, hogy maximum tíz e-mail postafiókot konfiguráljunk a szolgáltatás alá, az ide érkező üzenetek azonnal, késleltetés nélkül megjelennek a készüléken is. Az e-mail adatforgalommal kapcsolatos költségeket az 1990 forintos havidíj már tartalmazza.

...és vállalhatatlanok

Az egyéb, internetes kommunikációs lehetőségeknek, így elsősorban a böngészésnek nagy mértékben gátat szab, hogy a BlackBerry Curve csak GPRS vagy jobb esetben EDGE hálózaton keresztül tud csatlakozni az internetre, azaz mindennemű 3G-s kommunikációs lehetőség hiányzik. Szerencsére építettek a telefonba WLAN-rádiót, ami legalább a munkahelyen vagy otthon, netán a nyilvános hotspotok közelében lehetővé teszi a gyors internetezést. A BlackBerry Curve böngészője egyébként a többi moiblcég gyári megoldásával összehasonlítva egész jó, azonban csigalassú internetkapcsolatra tekintettel erősen ajánlott az adattömörítéssel dolgozó Opera Mini telepítése.

A RIM GPS-vevővel is ellátta a Curve-öt, az alapesetben telepített egyszerű térképalkalmazást, az uniós tagországok térképeit tartalmazó BlackBerry Mapset a TeleAtlas szállítja -- a navigáció azonban természetesen más programokkal is együttműködik. A beépített, 3,2 megapixeles fényképezőgéppel készített felvételek a helyszín koordinátáit is tárolják (geotagging) -- a kétszeres zoomra alkalmas kamera vakut és képstabilizátort is kapott, valamint videorögzítésre is be lehet fogni, a minőségtől azonban nem estünk hasra, igaz, az E-szériás Nokiáknál alkalmazott megoldásnál fényévekkel jobb a Curve kamerája.

Akár Walkman is lehetne

A Curve esetében is bőséges repertoárral büszkélkedik a Boldnál megismert médialejátszó alkalmazás -- a támogatott fájlformátumok listája és a lejátszási minőség egy kifejezetten multimédiás felhasználásra rendszeresített mobilnak is becsületére válna. A telefon támogatja a DivX/XviD, H.263 tömörítési formátumokat, az audioformátumokból és kodekekből pedig a szokásos MP3/WMA páros mellett a .3gp-t, az AAC/AAC+/eAAC+ formátumokat, illetve a MIDI zenéket is ismeri. A Blodhoz hasonlóan ez a telefon is elképesztően hangos hangszórót kapott, melyen keresztül meglepően jól, egyes Walkman-mobilokat megszégyenítő hangerővel szólalnak meg a zeneszámok vagy a videók hangsávja.

Aki azt gondolja, hogy a 850, 900 és 1800 MHz-es GSM-sávokban működő telefon az átlagosnál hosszabb rendelkezésre állást biztosít egy feltöltéssel, téved. Az 1400 mAh-s akkumulátort átlagos használat, illetve többnyire kikapcsolt WLAN és Bluetooth mellett viszonylag hamar, három nap elteltével tölteni kellett -- ez azonban még bőven vállalható kompromisszum, ráadásul cserébe a telefon könnyű is marad, hiszen nem növeli meg a tömegét a nagykapacitású akkumulátor.

Ha nem netezésre kell, jó vétel

A BlackBerry 8900 méltó folytatása a sikeres BlackBerry Curve sorozatnak, a készülék persze továbbra is elsősorban üzleti okostelefon, de talán kissé kevésbé keményvonalas -- és persze drága -- megoldás, mint az aktuális QWERTY-s csúcsmodell, a BlackBerry Bold. Bizonyára sokan lesznek, akik a hiányzó 3G-s kommunikáció miatt elfordulnak a készüléktől -- a próba során azonban úgy láttuk, hogy ezt az egy fiaskót leszámítva az új Curve alapvetően egy nagyon jó minőségű, jól használható okostelefon, melyet ezúttal talán nem csak a tehetősebb üzletemberek, hanem több, üzenetfétisben szenvedő mobilos is megengedhet magának.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról

blame canada!

0

Bíróságra megy a TikTok Kanadával szemben

2024. december 11. 09:09

A kínai tulajdonos szerint a kanadai leányvállalat bezáratása erősen túlzó, ezért az erről szóló kormányhatározat semmissé tételét kéri a bíróságtól.