Váratlanul elbukott a franciák orwelli kalóztörvénye
[Associated Press/HWSW] Váratlanul elbukott az a kalózkodás elleni francia törvény, mely drákói szigorral csapott volna le a jogvédett tartalmakat letöltő felhasználókra. A törvényjavaslatot múlt héten szavazták meg a francia parlament felsőházában, ezzel gyakorlatilag mindenki elkönyvelte annak jogerőre emelkedését, most azonban szinte tökéletes érdektelenség közepette elbukott a francia Nemzetgyűlés előtt, mely az utolsó akadály volt.
A "Création et Internet" (Alkotás és Internet) néven ismert törvény, mely a szórakoztatóipari lobbi hatására múlt héten átment a felsőház rostáján, gyakorlatilag egy automatizált büntetési rendszert vezetett volna be annak érdekében, hogy meggátolja a jogvédett anyagok illegális letöltését vagy fájlcserélőkön keresztüli megosztását. Az elképzelés szerint ha valakit rajtakapnak, először a szolgáltató e-mailben figyelmezteti, aztán ajánlott levélben, ha ezután se függeszti fel a letöltéseket, akkor egyszerűen lekapcsolják a hálózatról, mégpedig akár hosszú hónapokra. Egy központi feketelistán is nyilvántartanák az elkövetőek, hogy máshonnan se tudjanak saját hozzáféréshez jutni.
Annak érdekében, hogy a felhasználók ne védekezhessenek azzal, hogy például otthoni Wi-Fi hálózatukon keresztül egy idegen töltötte le a jogvédett anyagokat, kötelező lenne a vezeték nélküli hálózatokat védeni, nyilvános helyeken (például internetkávézók, hotspotok) pedig csak olyan weboldalak lesznek elérhetők, amelyeket előzetesen a kormányzat jóváhagyott. A törvény sok kritikusa szerint ezek az orwelli módszerek a szabadságjogok sárba tiprásával egyenlőek, sértik a jogbiztonságot és a személyes adatokat is.
A felsőház által elfogadott törvény azonban kétszeresen is váratlan fogadtatásban részesült az alsóház előtt. A kérdés jelentősége ellenére ugyanis a közel 577 tagú Nemzetgyűlés gyakorlatilag üresen kongott a szavazáskor, majd a francia törvényhozók maréknyi csoportja 21-15 arányban leszavazta az előterjesztést, ezzel pedig elbukott az a törvény, mely a világ legszigorúbbja lett volna. Más országokban, így Nagy-Britanniában, Németországban és Svédországban is történtek hasonló próbálkozások az ipari lobbi részéről, ezek azonban sorra elbuktak.
Nicolas Sarkozy kormánya ugyanakkor továbbra is kitart a tervezet mellett, és az Európai Parlament korábbi rosszallása ellenére a következő hetek során valószínűleg újra benyújtja azt a felső- és alsóház elé, és nem elképzelhetetlen, hogy az ipari nyomás hatására addig próbálkozik, míg valamilyen formában át tud nyomni egy szankcionáló szabályozást. Sarkozy felesége három zenei albumot is kiadott eddig, így a zeneiparnak közvetlen bejárása van a francia elnökhöz. A törvény támogatására 10 ezer francia művész, zenész, filmkészítő és egyéb a kultúra területén tevékenykedő személy írt korábban alá petíciót.