Egyre drágább a fejlődő piacokra szánt százdolláros noteszgép
[News.com] Tovább volt kénytelen emelni 100 dolláros noteszgépe árát a One Laptop per Child (OLPC) Alapítvány, mely így már nagyon messze került az eredetileg megcélzott ártól. A tavasz folyamán már kiderült, hogy a 100 dollár helyett legalább 150-170 dollár körüli lesz a noteszgép várható ára, most azonban az alapítvány szóvivője bejelentette, hogy legalább 188 dollárt kell majd fizetni a kis számítógép darabjáért.
Dupla vagy semmi
Ez az összeg meglehetősen soknak tűnik a korlátozott funkciókkal rendelkező, fejlődő piacokra szánt noteszgépért, hiszen az Asus ennél alig néhány dollárral többet, 199 dollárt kér el hamarosan piacra kerülő noteszgépe, a hatalmas feltűnést keltett Eee PC leggegyszerűbb változatáért, mely azonban egy "teljes értékű" számítógép. A 188 dolláros ár majdnem a duplája annak, amit eredeti célul kitűzött az ötletéért sokat kritizált Nicholas Negroponte, az alapítvány létrehozója.
Az áremelkedés azonban csak az egyik probléma, a készüléknek ugyanis már jóideje gyártásban kellene lennie. Jelenleg azonban még mindig csak tesztek, szoftvertesztek folynak, így az első szállítmányok csak októberben érkezhetnek meg az érdeklődő országokhoz. Az alapítvány kifejezetten a hivatalos szervek, kormányok részére kínálja gépét, azt kereskedelmi forgalomban egyelőre nem lehet majd megvásárolni, bár ezt a lehetőséget sem zárták ki.
Az XO noteszgép az AMD processzorán futtatja saját, Red Hat Linux disztribúción alapuló operációs rendszerét. Korábban a Microsoft is közölte, hogy vizsgálja annak lehetőségét, hogy alkalmas-e az olcsó noteszgép egy Windows variáns futtatására -- az ASUS Eee PC noteszgépének ez elismerten nem okozhat gondot.
Az Intel is beszáll
Az OLPC Alapítványt korábban kritizáló Intel is változtatott álláspontján, a chipgyártó óriás a várakozások szerint beszállhat a második XO generáció fejlesztésébe is. A projekt iránt számos ország érdeklődik, többek között Brazília, Uruguay, Líbia, Ruanda, Pakisztán, Thaiföld és Etiópia teszteli, tesztelheti az első példányokat. Egyesek szerint ezek az államok nem tehetik meg, hogy ilyen "luxusra" költség pénzüket, s inkább élelmet, gyógyszereket és iskolafelszereléseket kellene vásárolniuk az erre fordított pénzből.