Az év vége felé indulhat meg a Wikia közösségi kereső publikus tesztelése
[IDG News Service/HWSW] Mint arról már korábban beszámoltunk, Jimmy Wales, a Wikipédia atyja nem kis vállalkozásba vágta a fejszéjét, mikor keresésre specializálódó céget alapított, méghozzá kockázati tőkére alapozva. Wales most közölte, hogy nyílt forráskódra és a felhasználói inputra épülő keresőt az idei negyedik negyedév során mutatják be a közönségnek.
A Wikiával (korábban tévesen a Wikiasari név terjedt el a hírekben) Wales célja nem kisebb, mint hogy kihívójává váljon az olyan óriásoknak is, mint a Google, a Yahoo! vagy a Microsoft. De hogyan kívánja ezt megvalósítani? Ugyanazokra az elvekre alapozva, amelyekkel a nyílt forráskódú szoftverek és maga a Wikipédia is kinőtte magát: a nyílt felépítésből eredő közösségi hozzájárulások révén. A Wikia keresőmotorja nyílt forráskódú lesz, beleértve az algoritmusokat is, továbbá képes lesz a felhasználói visszajelzések fogadására -- melyik találat mennyire volt releváns.
Wales szerint a jelenleg kizárólag a keresőkre alapozó óriások a kifinomult algoritmusok révén jó találatokat produkálnak, ugyanakkor intelligencia hiányában rengeteg a rossz, amelyek csak a "zajt" keltik. Wales szerint ráadásul jó esélye van, hogy ezek az algoritmusok végül közönségessé válnak, vagyis egyik vállalat sem lesz képes erre alapozva megkülönböztetni magát a többiektől, mivel találatainak relevanciája nem lesz jobb másokénál. Ebből következően nincs is sok értelme ezeket a motorokat zártan tartani, sőt.
Wales reményei szerint a Wikia a nyílt forráskód révén olyan fejlesztőkre tesz szert, amelyek révén viszonylag hamar, néhány éven belül felzárkózhat motorjának fejlettsége a nagyokéhoz -- állítása szerint már most komoly érdeklődők vannak a kisebb keresőcégek közül. Ezzel párhuzamosan, a jelenlegi tervek szerint megkezdődik a közösség felépítése, és a közösségi visszajelzések gyűjtése is, ami kulcseleme a Wikia felépítésének, és döntő szerepet játszhat abban, hogy a Wikia jobb találatok adhasson egy nap majd a Google-nél is. Addig azonban a kereső gyengén fog muzsikálni, figyelmeztet Wales: "Ki kell írni nagy figyelmeztetésként, hogy 'Szar, tudjuk, hogy szar, kísérleti állapotban van, nem kell pánikolni' ".
Miközben Wales hisz a nyitottság és a közösség erejében, teljesen ő sem bizonyos a Wikia sikerében. Az egyik kockázat, hogy a nyitottság miatt a kereső könnyen másolható, így az intenzív versenyben egy lesz a sok közül. De még így is megszerezheti a keresési piac 2-3 százalékát, amiből már jól meg lehet élni, véli. A legnagyobb veszély azonban abban lakozik, hogy a motor nyíltsága révén a weboldalak üzemeltetői esetleg túlságosan könnyen kijátsszák a rendszert, tönkretéve annak célját. "Akkor komoly problémánk van, és az egész ötletem nem fog működni" -- tette hozzá.