Egy terabájtos merevlemezt jelentett be a Hitachi
A Hitachi bejelentette a világ első, egy terabájtos kapacitású asztali merevlemezét, amely a jövő héten kezdődő Consumer Electronics Shown mutatkozik be a nagyközönség előtt.
330 ezer fotó vagy 250 óra nagyfelbontású videó fér rá
A 3,5 hüvelykes kivitelű Deskstar 7K1000 399 dollárba fog kerülni, vagyis minden gigabájtért 40 centet (~78 forintot) kell fizetni. Az 1 terabájtos meghajtó ATA és SATA kivitelben egyaránt kapható lesz, de készül kisebb, 750 gigabájtos kivitelben is. A vállalat kínálatában korábban 500 gigabájtos volt a legnagyobb kapacitású merevlemez, a rivális Seagate-nek azonban már egy ideje van 750 gigabájtos meghajtója is. A Seagate szintén 2007 elejére ígéri 1 terabájtos merevlemezét.
Mennyi? |
Hogy milyen óriási adatmennyiség 1 terabájt, azt jól érzékelteti, hogy tíz ilyen meghajtón eltárol- ható lenne az amerikai Kongresszusi Könyvtár több mint 110 millió kötetes gyűjteménye. |
The show must go on!
Az óriási kapacitást természetesen merőleges adatrögzítéssel éri el a Hitachi, ez a pár éve kifejlesztett technológia teszi lehetővé a gyártóknak, hogy tovább növeljék merevlemezeik kapacitását anélkül, hogy alapjaiban újszerű adattárolási módszereket kelljen bevezetniük. A merőleges adatrögzítés leginkább a noteszgépekbe szánt, 2,5 hüvelykes merevlemezeknél hozott áttörést, ahol a legnagyobb meghajtók nemrég még csak 80-100 gigabájtosak voltak, de ma már 200 gigabájt feletti kapacitás sem ritka. A Fujitsu a tavalyi év végén jelentette be 300 gigabájtos mobil merevlemezét, amely 2007 elején kerül majd kereskedelmi forgalomba.
A merőleges adatrögzítéssel dolgozó új Deskstar merevlemez tányérjai négyzethüvelykenként 148 gigabit tárolására képesek. A vállalat korábbi legnagyobb kapacitású, 500 gigabájtos lemezén még nem használt merőleges adattárolást, ennek megfelelően a négyzethüvelykenkénti adatsűrűség csak 115 gigabit volt. A merőleges adatrögzítéssel dolgózó meghajtók alig másfél-két éve jelentek meg a piacon, így még bőven van hely a fejlődésre. Iparági szakértők véleménye szerint a módszerrel akár 200 gigabit fölé is tornázható a négyzethüvelykenként tárolható adatmennyiség, így az átlagos asztali merevlemezek kapacitása hamarosan elérheti akár a 2-4 terabájtot is.