Hazánkban is elindult a digitális földfelszíni műsorsugárzás
Dr. László Géza, az AH Rt. vezérigazgatója |
Kovács Kálmán Informatikai és Hírközlési Miniszter kedden délelőtt a tihanyi Internet Hungary 2004 konferencián egy jelképes gombnyomással indította el az Antenna Hungária Rt. digitális földfelszíni televíziós műsorszórását (DVB-T). A gombnyomás valóban csak jelképes volt, hiszen a többé-kevésbé ismert tesztüzem szinte pontosan három éve működött, elsőként 2001. októberében állították üzembe az első DVB-T adóberendezést Budapest területén.
Keddtől azonban már nem csak Budapesten, hanem Kabhegy körzetében (Veszprém és tekintélyes méretű környéke) is fogható az első digitálisan sugárzott "csomag", melyek vételéhez egy hagyományos tetőantenna -- az adótorony környékén egy botantenna -- és egy úgynevezett set-top-box, vagy PC-s kártya szükséges. A jelenleg elérhető három közszolgálati csatorna mellett -- a szükséges szabályozási kérdések tisztázását követően -- kereskedelmi csatornákkal, sőt, akár 10-15 csatornával is bővülhet az AH Rt. "kísérleti" adása.
DVB-T |
A DVB-T a műholdas digitális műsorszórásnál alkalmazott technológiát ülteti át az éter hullámaira, és közel tökéletesnek nevezhető képminőség mellett utóbbinál már általánosan elérhető szolgáltatásokat is biztosíthat. Ilyen például az 1-2 hétre előre feltöltött digitális műsorújság, a digitálisan közvetített, házimozirendszereken élvezhető térhatású hang, s egyéb, akár interaktivitást biztosító szolgáltatások -- távszavazás --, illetve adatelérés, internet. |
"Át fognak alakulni a mindennapi kommunikációról ma alkotott elképzeléseink és a digitalizáció valódi súlyát lehet, hogy csak évek múlva tudjuk majd igazán értékelni" -- tette hozzá az informatikai miniszter.
Kovács György ORTT-elnök az egyelőre elégtelen szabályozásra és ezen belül a médiatörvény módosításának szükségességére hívta fel a figyelmet. Az AH Rt. elnöke, Lévay Örs reméli, hogy az első ütem megindításával igazi lendületet adhatnak a digitális sugárzásra való teljes átállásig tartó folyamatnak. Az Európai Unió 2012-ben szabta meg az analóg műsorsugárzás lekapcsolásának végső időpontját.
A DVB-T digitális földfelszíni műsorszórás jelenlegi lefedettsége
A megnyitó után tartott sajtótájékoztatón László Géza, az AH Rt. vezérigazgatója továbbra is kiemelte azt a korábbi konferenciákon is hangoztatott álláspontot, hogy állami szerepvállalás nélkül nem képzelhető el a DVB-T országos elterjedése. Az igazgatót igazolják a rendszer elindításával kapcsolatos költségek: az Informatikai és Hírközlési Minisztérium ötszázmillió forintot, az Országos Rádió és Televízió Testület pedig 220 millió forint támogatást nyújtott a digitális műsorszórás üzemszerű működésének elindításához.